اخلاق

اصول اخلاقی انتشار

مجله JKH در تلاش است که اصول اخلاقی و الحاق به دستورالعمل های پیشنهادی توسط کمیته اخلاق نشر ویرایشگران و کمیته بین‌المللی ویرایشگران مجلات پزشکی (ICMJE) را رعایت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این دستورالعمل ها، لطفا به وب سایت COPE و ICMJE  و WAME مراجعه کنید. همچنین، هر گونه تحقیق مرتبط با موضوعات انسانی یا حیوانی باید با اصول اعلامیه هلسینکی رعایت شود.


ثبت کارآزمایی بالینی

مجله JKH نویسندگان را ملزم به انتشار آزمایشات بالینی می‌کند که با یک کارآزمایی بالینی ملی یا بین‌المللی ثبت شده است. جزئیات ثبت باید توسط نویسندگان ارائه شود.

  • رضایتنامه:

رضایتنامه با آگاهی یک فرآیند پیوسته است که قبل از هرگونه فرآیند مربوط به آزمایش بالینی باید انجام شود. طبق دستورالعمل ICMJE، بیماران یا شرکت کنندگان در تحقیقات دارای حق خصوصی هستند که بدون موافقت با آگاهی آنان نباید نقض شود. بیمار باید صلاحیت برای تصمیم در خصوص انجام پروسه داشته باشد. بنابراین، مجله JKH اطلاعات شناسایی شده، از جمله نام، یا شماره بیمارستان را بدون موافقت کتبی چاپ نمی کند. همچنین، تمام بیماران و شرکت کنندگان در تحقیق باید به طور کامل از اهداف مطالعه و هر گونه عوارض جانبی داروها و مداخلات مطلع شوند. موافقت کتبی شرکت کنندگان یا سرپرستان قانونی آن‌ها برای هر گونه مطالعه لازم است. اسناد رضایتنامه با آگاهی قبل از استفاده با شرکت کنندگان آزمایش توسط یک کمیته اخلاق دانشگاه باید به تصویب کامل برسد و باید حداقل دو  امضا و تاریخ داشته باشد. مجله JKH از حق خود برای درخواست اسناد مربوط استفاده می‌کند.

 

معیار نویسندگی

با توجه به توصیه ‌های جدید ICMJE، "یک نویسنده" به طور کلی شخصی تلقی می‌شود که دارای شرایط زیرباشد:

  1. داشتن مشارکت قابل توجه در طراحی مطالعه یا ایده، یا به دست آوردن داده‌ها، تحلیل و تفسیر داده‌ها.
  2. نگارش مقاله یا بازبینی آن برای محتوای مهم فکری.
  3. تأیید نهایی نسخه قابل انتشار.

موافقت جهت قبول مسئوليت براي تمام جوانب كار براي اطمينان از دقت يا درستي تمام قسمت‌هاي مقاله4 .  

ترتيب اسامي نويسندگان بايد براساس ميزان مشاركت آنان در مطالعه و نوشتن مقاله باشد. تنها تا قبل از انتشار مقاله تغيير ترتيب اسامي نويسندگان با موافقت كليه آنها امكانپذير است.

تمام نویسندگان باید با سیاست‌های مجله در خصوص تعارض منافع انطباق داشته باشند. در مقالات، تنها یک نویسنده مسوول برای مجله قابل قبول است و جزئیات هرگونه مشارکت بایستی در بخش مشارکت کنندگان یا سپاسگزاری در پایان مقاله  آمده باشد. ترتیب ذکر مشارکت کنندگان باید بر اساس میزان مشارکت آن‌ها در تحقیقات و نگارش مقاله تعیین شود. ترتیب چیدمان، بدون کتبی و نوشته نبرده توسط همه مشارکت‌کنندگان تغییر نخواهد کرد.

قبل از ارسال مقاله به JKH، لیست نویسندگان و ترتیب آن‌ها باید توسط تمام نویسندگان و مشارکت‌کنندگان تایید شود و توافق‌نامه در خصوص نویسنده مسوول برای تماس تأیید شود.

 

  • تعارض منافع

هنگام ارسال مقاله به JKH، نویسندگان باید تمام تعارضات منافع مالی و غیرمالی محتمل را که هم آن‌ها و هم کارفرما و یا حامی آن‌ها ممکن است با سایر سازمان‌ها یا افراد داشته باشند و می‌تواند به تحقیق آن‌ها تأثیر بگذارد، به‌صورت کامل اعلام کنند. این اطلاعات می‌تواند در نامه ارسال مقاله یا در فرم ارسال مقاله در سیستم داوری انلاین  مجله اورده  شود. نویسنده مسسول  باید  تایید  کند که دارد که همهنویسندگان دارای هرگونه تعارضی هستند یا خیر. در صورت عدم وجود تعارضات منافع برای گزارش، نویسندگان باید در مقاله خود بیان کنند. نقص در اعلام تعارض منافع با انتشار بیانیه باشد که نویسندگان هیچ تعارضات منافع محتملی ندارند.. به طور طبیعی، وجود تعارض منافع ممکن است در هنگامی که یک نویسنده، داور یا ویراستار روابط شخصی یا مالی دارند که می‌تواند اقدامات آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد، به وجود آید. هر گونه رابطه ممکن نیز به عنوان تعارض منافع اعلام شود. . به‌عنوان مثال، دسترسی به داروها، تجهیزات، مخازن داده‌ای و منابع بایگانی وجود دارد. حفظ شفافیت درباره تعارضات منافع محتمل امری حیاتی برای تضمین صداقت و قابل اعتماد بودن مطالعات منتشرشده است.

 

سرقت ادبي

برای تضمین صحت تحقیقات منتشرشده، JKH از تمام نویسندگان خود می‌خواهد که مطالب خود را از سرقت ادبي پاک سازند. به نویسندگان قویاً توصیه می‌شود که پیش از ارسال کار خود از نرم‌افزار تشخیص ا سرقت ادبي استفاده کنند. ویراستاران در JKH از نرم‌افزارهای Grammarly و iThenticate برای بررسی منابع به منظور پیگیری  از سرقت ادبي استفاده می‌کنند. هرگونه مقاله شامل اسناد کپی شده توسط هیچ وجه پذیرفته نمی شود و در صورت وجود شواهد مناسب از سرقت ادبي ، مبانی COPE رعایت می‌شود. نویسندگان مسئول هستند است که اطمینان دهند که کارشان به صورت کامل اصلی بوده و شباهت مقاله آن‌ها کمتر از ۱۰٪ است و

همچنین، هر مرجع شناسایی شده باید دارای حداکثر شباهت 1% باشد. هیچگونه شباهت متنی بیشتر از 10% پذیرفته نمی‌شود.

حقوق کپی‌رایت

تمام محتوای مجله JKH مختص استفاده شخصی غیرتجاری شماست. شما می‌توانید محتوای موجود در این مجله را با داشتن مجوز کتبی تغییر، کپی، توزیع، انتقال، نمایش یا انتشار دهید.

  • سوء رفتار اخلاقی

مجله JKH به شدت از  انتشار مقاله‌هایی که در آنها سوء رفتار عملي مانند سرقت علمي و  پژوهشی از جمله کپی‌برداری، مدیریت استناد و تقلب/ ساخت در داده‌ها، جلوگیری می کند. در صورت مواجه با چنين مواردي در مورد مقالات منتشر شده، JKH براساس راهنماي COPE براي رسيدگي  به اين ادعا عمل مي‌كند. بدین منظور، اگر سوء رفتار اخلاقی انجام شده باشد، JKH هیچ‌گونه مقاله‌ای را منتشر نمی‌کند و به حفظ بالاترین استانداردهای اخلاقی علمی متعهد است.

  •  

خط‌مشی‌های اخلاقی در مورد تصحیح‌ها و بازپس‌گیری‌های مقاله پس از انتشار

مجله دانش و تندرستی در علوم پایه پزشکی اصلاحات، بازپس گیری ها و سایر به روز رسانی های پس از انتشار، از جمله یادداشت های سردبیر و ابراز نگرانی در مورد محتوای را منتشر خواهد کرد. انواع اصلاحات و به‌روزرسانی‌های پس از انتشار برای تحقیقات اولیه، مقالات مروری، و انواع خاص مقالات بدون داوری به شرح زیر است.

تصحیح محتوای مقاله: از آنجایی که مقالات به محض انتشار قابل خواندن و استناد هستند (از جمله انتشار اولیه آنلاین)، هرگونه تغییر پس از آن می تواند به طور بالقوه بر کسانی که نسخه قبلی را خوانده و به آنها استناد کرده اند تأثیر بگذارد. این مجله فرصتی را برای نویسندگان فراهم می کند تا مقاله را قبل از انتشار با هدف اطمینان از صحت محتوا بررسی کنند. با این حال، در برخی موارد ممکن است اصلاحات پس از انتشار مورد نیاز باشد که ممکن است به صلاحدید مجله انجام شود. اما همه درخواست‌ها برای تغییرات پس از انتشار مجاز نیستند.این مجله برای رسیدگی به هرگونه تغییر در نسخه مقاله ، از جمله خطاها یا حذفیاتی که بر خوانایی، نمایه‌سازی، یا مطابقت با خط‌مشی مجله، و همچنین نگرانی‌های مربوط به اعتبار یا یکپارچگی مقاله تأثیر می‌گذارد اعلان پس از انتشار چاپ می کند.

تصحیح نویسنده: یک تصحیح نویسنده ازجمله تغییر نام ممکن است برای تصحیح اشتباهات قابل توجهی که توسط نویسنده(های) صورت گرفته است منتشر شود که بر اعتبار علمی مقاله منتشر شده، سابقه انتشار، یا جایگاه نویسندگان یا مجله تأثیر می گذارد. در صورت امکان، یک درخواست اصلاحی باید توسط همه نویسندگان اصلی مقاله تهیه و تأیید شود. در موارد نادری که نیاز به تصحیح خطای ایجاد شده در طول فرآیند انتشار باشد، ممکن است مجله نیاز به تصحیح بدون نظر مستقیم نویسندگان داشته باشد. با این حال، در چنین مواردی، مجله تمام تلاش خود را برای اطلاع نویسندگان به کار خواهد گرفت.

باز پس گرفتن: باز پس گرفتن مقاله در مجله دانش و تندرستی در علوم پایه پزشکی زمانی اتفاق می افتد که اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل یا گزارش یک مطالعه به طور قابل ملاحظه ای یکپارچگی کار منتشر شده را تضعیف کند. نقض اخلاق انتشار یا تحقیق نیز می تواند منجر به انصراف شود. مقاله اصلی به عنوان باز پس گرفتن شده برچسب گذاری شده است، اما نسخه PDF هنوز در دسترس خوانندگان است و نامه پس گرفتن به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده شده است. اظهارات بازپس گیری معمولاً شامل تصدیق یا مخالفت نویسندگان است. مجله دانش و تندرستی در علوم پایه پزشکی از دستورالعمل‌های بازپس‌گیری COPE پیروی می‌کند و برای هشدار به خوانندگان در مورد اشتباهات عمده یا نقض یکپارچگی علمی، یک بازپس‌گیری صادر می‌شود. در صورتی که پس از بررسی و ارزیابی ویراستاری، نتایج یا نتیجه‌گیری‌ها به هر دلیلی غیرقابل اعتماد تشخیص داده شود، مجله این اختیار را دارد که مقاله‌ای را پس بگیرد. دلایل بازپس گیری ممکن است شامل خطاها یا اشتباهات واقعی به دلیل عملکرد نادرست تحقیق یا انتشار، پذیرش بر اساس بررسی همتایان مشارکت کننده در طرح، عدم پاسخگویی مناسب نویسندگان به نگرانی ها یا سؤالات در مورد مقاله خود، یا ناتوانی در تأیید هویت نویسندگان، ارائه داده های / خامت ویا تصاویر، یا مشارکت مستقیم آنها را در تحقیق نشان می دهد باشد.