شيوه هاي نشر مقالات (2)- مجلات دسترسي ازاد

Anneh Mohammad Gharravi
دانشگاه علوم پزشكي شاهرود

چکیده


Open access به دسترسی آزاد و دیجیتال منابع علمی گفته می­شود و در اغلب موارد موانع کپی رایت و محدودکننده که در شیوه نشر سنتی برای کاربران و نویسندگان دیده می­شود، رفع شده است. مزایای متعددی برای این شیوه مقالات میتوان عنوان کرد:

1. دسترسی آسان: اکثر مجلات هزینه ­های دسترسی  به مقالات را به خواننده را تحمیل نمی­ کنند؛ بنابراین موانع هزینه ه­ای دسترسی به مجلات به شکل  قابل ملاحظه ­ای کاهش یافته و یا کاملا حذف می ­شود. در اغلب موارد نویسندگان هزینه دسترسی خوانندگان این مجلات را متقبل می ­شوند و دسترسی مجلات به شدت افزایش می­ یابد، زیرا خوانندگان می ­توانند بدون در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی یا موقعیت جغرافیایی آن را دریافت کنند.

2. فوریت:  نتایج تحقیقات علمی چاپ شده می­تواند بلافاصله در دسترس همه افراد جامعه ای که به اینترنت دسترسی دارند فارغ از بعد جفرافیایی و مکانی قرار گیرد.

3. محرک تحقیقات: انتشار سریع نتایج، نه تنها تحقیقات مشابه را ترغیب می­کند، بلکه باعث می­شود که محققان به سمت تحقیقات جدیدی که به عنوان یک نتیجه،  گزارش شده بود سوق پیدا کنند؛ علاوه بر این تحقیقات  بین رشته ­ای بیشتر صورت می­گیرد.

4. تاثیر و استناد مقالات در سایر تحقیقات: مقالات چاپ شده به شکل  Open access در کوتاه مدت نسبت به نشر سنتی تاثیر بسیار بیشتری در مجلات دیگر نشان می ­دهند و باعث استناد بیشتر مقالات می­ گردد.


تمام متن:

PDF


DOI: 10.22100/jkh.v13i4.2210

Smiley face
محتویات مجله دانش و تندرستي در علوم پایه پزشکی تحت پوشش قوانین حق نشر و تکثیر بین المللی (CC-BY-NC) است. طبق این مجوز همه استفاده کنندگان اجازه مطالعه، کپی و توزیع مطالب مجله برای مقاصد غیر تجاری منوط به ارجاع به کار دارند.
©این سایت با استفاده از ojs ایجاد شده است. انتشار مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.